System bezpieczeństwa i automatyka budynkowa w domu jednorodzinnym.

Dla naszego wymagającego klienta, który w przeszłości pracował w branży instalatorskiej, zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy wszystkie instalacje teletechniczne w nowobudowanym budynku. Dom miał spełniać funkcje na potrzeby zarówno życia rodzinnego jak i firmowego. W budynku przewidziane została strefa biurowa oraz magazynowa.

Ze względu na potencjalnie dynamicznie zmieniające się przeznaczenie funkcji pomieszczeń, kluczowe było przemyślane rozmieszczenie okablowania. Jego zmiana w przyszłości nosiłaby za sobą konieczność kucia ścian lub pogorszenia estetyki. Ze względu na największą elastyczność zdecydowaliśmy się na wykorzystanie przewodów UTP oraz gniazdek ethernetowych, które po odpowiednim przełączeniu na patch panelu w szafie rack mogą pełnić różne funkcje: źródła szybkiego Internetu, monitoringu czy odbioru telewizji.

Kompleksowa instalacja teletechniczna w domu jednorodzinnym.

W szafie teletechnicznej znalazło się miejsce dla media konwertera, który odpowiada za zamianę sygnału optycznego na standardowy. Skonfigurowaliśmy i zoptymalizowaliśmy działanie routera i switchy, dzięki czemu sieć komputerowa od momentu jej uruchomienia działa w sposób bezawaryjny. Na wypadek przerw w dostawie prądu zamontowany został akumulatorowy system podtrzymywania napięcia (UPS).

Infrastruktura kablowa została wzbogacone o dwa współpracujące ze sobą hot spoty WiFi uznanej marki Ubiquiti działające zarówno w paśmie 2,4 GHz jak i bardziej odpornego na zakłócenia 5 GHz. Zostały one rozmieszczone optymalnie względem siebie co pozwoliło na 100% pokrycie domu wraz z całą działką przy zachowaniu silnego sygnału.

Inteligentny i bezpieczeny dom – rozwiązania automatyki budynkowej dla domu jednorodzinnego.

Innowacyjne systemy inteligentnego domu (tzw. „smart home”) pozwalają na pełną automatyzację wszystkich systemów bezpieczeństwa i instalacji teletechniczych w domu. Za pomocą aplikacji w smartfonie można kontrolować i sterować domową instalacją alarmową, domowym monitoringiem, oświetleniem, ogrzewaniem, otwierać i zamykać drzwi wejściowe i bramę garażową a nawet system rolet zewnętrznych.

Bezpieczeństwo i komfort – czyli system alarmowy z automatyką oraz monitoring.

System alarmowy wraz z automatyką oparliśmy na sprawdzonym i rozsądnym cenowo, polskim producencie Satel, który może być obsługiwany z siedmiocalowego dotykowego manipulatora graficznego, za pomocą pilotów radiowych, szyfratorów lub z dowolnego miejsca na świecie za pomocą smartfona połączonego do Internetu.

Zakres automatyki smart home obejmuje zdalne otwieranie:

  • zewnętrznych rolet przeciwsłonecznych,
  • furtki, bramy wjazdowej,
  • bramy garażowej
  • drzwi wejściowych.

Domowy system monitoringu – zestaw kamer dla domu jednorodzinnego.

Śledzenie zdalnych operacji (np. w momencie przyjazdu kuriera, kiedy nie ma nas w domu) w czasie rzeczywistym umożliwia system monitoringu Dahua działającego z wideodomofonem. Najważniejszą, bardzo praktyczną opcją wideodomofonu jest możliwość odbierania połączeń nie tylko za pomocą dużego ekranu dotykowego, ale także z dowolnego miejsca za pomocą każdego skonfigurowanego telefonu.

System monitoringu pokrywa 100% przestrzeni wokół budynku, w tym kosztownej pompy ciepła. Dzięki stworzeniu przemyślanej struktury kablowej kamerę monitoringu można wpiąć do gniazdka ethernetowego w dowolnym pomieszczeniu, co może być bardzo przydatne w momencie posiadania małego dziecka i monitorowania go za pomocą kamery, która pełni wtedy funkcję elektronicznej niani. Obraz jest zapisywany na twardym dysku rejestratora i chmurze – co pozwala na dostęp do zaistniałych zdarzeń na miesiące wstecz. Obraz z kamer można odbierać na zarówno na telewizorze, komputerze, smartfonie czy tablecie.

System czujników przeciwpożarowych w domu jednorodzinnym.

Dla bezpieczeństwa został zamontowany system czujników powiadamiających o ruchu, pożarze, zalaniu oraz wykrywający gaz usypiający, który bywa wykorzystywany podczas włamań. Zdarzenia są monitowane na wewnętrznych i zewnętrznych sygnalizatorach akustycznych, manipulatorach, telefonach za pomocą Internetu i niezależnego sygnału GSM dla wskazanych użytkowników oraz firmy ochroniarskiej.

Do budynku można wejść za pomocą telefonu, klucza zbliżeniowego, pilota lub szyfratora (co może być bardzo przydatne podczas przebywania na ogródku w samych kąpielówkach czy w przypadku nieumyślnego zatrzaśnięcia kluczy wewnątrz budynku).

Konrad Baraniuk

inwestor, właściciel domu

Zdecydowanie polecam firmę EL-Technika jako ekspertów od instalacji systemów bezpieczeństwa.

Mimo tego, że sam posiadam duże doświadczenie w branży teletechnicznej – z pewnością nie zrobiłbym tego sam: ani tak samo dobrze, ani lepiej. Jako osoba, która ma pojęcie o tej tematyce jestem pod wrażeniem wiedzy i doświadczenia jaką posiadają specjaliści z firmy EL-Technika. Zaangażowanie i inicjatywa wykazana przez zespół wyszła daleko poza ramy moich oczekiwań. Po doświadczeniach z innymi ekipami podczas realizacji budowy muszę przyznać, że współpraca z El-techniką przebiegała niesamowicie sprawnie i rzeczowo. Po roku wszystko działa bez zastrzeżeń. W przypadku pytań czy wątpliwości zawsze są do dyspozycji. Ceny rynkowe, jakość wykonania i wsparcia niespotykana.